English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: چهارشنبه ١٧ خرداد ١٤٠٢

            چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تکاب

برگزاری جلسه برون بخشی بیماری التور ( وبا) جوانی جمعیت سالمندان و کالا و خدمات آسیب رسان در تکاب

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تکاب مورخه بیست و چهارم اردیبهشت ماه سالجاری جلسه هماهنگی برون بخشی بیماری التور ( وبا) جوانی جمعیت و کالا و خدمات آسیب رسان به سلامت با حضور دکتر اسدی سرپرست مرکز بهداشت نماینده ناحیه مقامت بسیج سپاه روسا و نمایندگان ادارات و کارشناسان مرکز بهداشت در تکاب برگزار گردید .

در این جلسه دکتر زهرا اسدی سرپرست مرکز بهداشت هدف از برگزاری جلسات با حضور ادارات را هماهنگی در راستای مقابله بهتر با مسایل بهداشتی دانست و افزود مسئله بهداشت و سلامت در جامعه همت جمعی را می طلبد که باید تمامی ادارات و سازمانها در این مسیر با مرکز بهداشت همکاری وهماهنگی لازم را به کار گیرند .

وی ادامه داد آموزش و بالا بردن سطح اگاهی مردم در خصوص مسایل بهداشتی از راه های مهم برای پیشگیری و مقابله با بیماریها می باشد .

زهرا حامدی کارشناس برنامه جوانی جمعیت مرکز بهداشت در این جلسه در خصوص هفته ملی جمعیت گفت : از مورخه 24 لغایت 30 اردیبهشت ماه با شعار سهم من از جوانی ایران بعنوان هفته ملی جمعیت نامگذاری شده است .

حامدی ادامه داد در این هفته با توجه به شعار مطرح شده مرکز بهداشت با همکاری ادارات مرتبط برنامه ها و فعالیت های مختلفی خواهد داشت .

وی در خصوص قوانین حمایتی  برای جوانی جمعیت گفت : حمایت  از زنان نابارور و فاقد بیمه و حمایت از خانواده های بی بضاعت از دیگر موارد این طرح مورد می باشد .

زهرا حامدی اظهار داشت پیشگیری از سقط های عمدی و آموزش توسط پرسنل مراکز بهداشتی و همچنین معرفی مادران به مرکز نفس که زیر نظر بسیج جامعه پزشکی در راستای ارائه آموزش های لازم در خصوص عدم سقط های عمدی از دیگر اقدامات در این خصوص می باشد .

کارشناس جوانی جمعیت مرکز بهداشت در ادامه مطالبی در خصوص شاخص های باروری در شهرستان به تفکیک مراکز و نیز چالش های پیش روی برنامه جوانی جمعیت ارائه نمود .

سوسن میرزانیا کارشناس میانسالان و سالمندان نیز در این جلسه گفت شناسائی و مراقبت از سالمندان پرخطر توسط پرسنل مراکز بهداشتی از موارد مورد تاکید بوده که پس از شناسائی در صورت نیاز مورد حمایت من جمله حمایت در هزینه درمان و دارو تحویل بسته های معیشتی با همکاری مرکز بهداشت ناحیه مقاومت بسیج هلال احمر و کمیته امداد قرار خواهند گرفت .

شریف گلی کارشناس برنامه کالا و خدمات آسیب رسان به سلامت مرکز بهداشت در این جلسه گفت : به کالا و خدماتی که عاملی برای به  خطر افتادن سلامت و نامطلوب هستند کالا و خدمات آسیب رسات سلامت محسوب می شوند .

وی در خصوص راهکارهای تامین سلامت  به راهکارهای مبتنی بر ارائه خدمات و مراقبت و راهکارهای مبتنی بر رفتار از جمله آموزش و اطلاع رسانی در خصوص کالا و خدمات آسیب رسان استفاده از راهکارهای قانونی و نیز آموزش و افزایش آگاهی مهرت آموزش با تاثیر برنگرش اشاره نمود .

وی خاطر نشان کرد طبق ماده 7 قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور هرگونه تبلیغات خدمات و کالاهای آسیب  رسان براساس تشخیص و اعلام وزارت بهداشت و سازمان استاندارد از سوی همه رسانه ها ممنوع می باشد .

علی صبوری کارشناس مبارزه با بیماریها منتقله از آب و غذا مرکز بهداشت تکاب در این جلسه گفت : با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و احتمال شیوع بیماریهای منتقله از آب و غذای آلوده بویژه وبا ستاد التور شهرستان با هدف مشارکت ادارات مرتبط تشکیل شده است .

کارشناس مبارزه با بیماریها ادامه داد با استفاده از آب سالم شستشوی دست ها و شستشوی مرتب سیزی جات میتوان از ابتلا به بیماری وبا ( التور) پیشگیر کرد .

وی تصریح کرد هر فردی اگر علائمی همچون اسهال اتفراغ و ضعفو بی حالی داشته باشد باید به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نماید .

در ادامه جلسه و پس ارائه مطالب توسط کارشناسان مرکز بهداشت شرکت کنندگان در جلسه به ارائه پیشنهادات و مطالب خود در خصوص مسائل مطرح شده پرداختند .

 


 

 

 


١٥:١٠ - دوشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٤٠٢    /    شماره : ٥٢٩٣٠    /    تعداد نمایش : ٥٠خروج