English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: شنبه ٠٣ آبان ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تکاب

برگزاری جلسه پایش طرح کشوری تب مالت (سامت) در شهرستان تکاب .

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تکاب در مورخه پانزدهم مهر ماه سالجاری جلسه پایش طرح کشوری تب مالت  با حضور کارشناس امور اجتماعی استانداری ، مدیر کل شبکه دامپزشکی استان، کارشناسان معاونت بهداشتی دانشگاه ، مدیر شبکه بهداشت و درمان و مسئولین ادارات دخیل در طرح در سالن جلسات شبکه بهداشت و درمان تکاب برگزار گردید.


در این جلسه دکتر سعیدی مدیر شبکه بهداشت و درمان تکاب ، در خصوص اجرای این طرح در این شهرستان  گفت انتخاب شهرستان تکاب به عنوان پایلوت طرح سامت  یکی از فرصتهایی است که می تواند در شهرستان مورد توجه جدی قرار بگیرد و در جهت ارتقاء شاخص های سلامت شهرستان موثر و مفید باشد.

ایشان در ادامه مشارکت  ادارات دخیل در اجرای طرح را خواستار شد و افزود ادارات درگیر در طرح مذکور هم راستا با شبکه بهداشت ودرمان تکاب در اجرای هرچه بهتر طرح سامت نهایت همکاری و تعامل را داشته باشند چرا که اجرای  این طرح به تنهایی و با حضور شبکه بهداشت به مقصد نخواهد رسید و همت جمعی ادارات را می طلبد .


در ادامه  قهرمانزاده کارشناس بیماریهای زئونوز معاونت بهداشتی دانشگاه ، بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان را جزء مهمترین بیماریهای عفونی عنوان کرد و گفت دلایل انتخاب شهرستان تکاب به عنوان پایلوت طرح سامت به دو دلیل وجود دام زیاد در منطقه ، شرایط اقلیمی خاص منطقه تکاب. و دیگری همجواری با سه استان کردستان، زنجان و آذربایجان شرقی بوده است  .

کارشناس واحد بیماریهای واگیر استان به بحث پیشگیری و کنترل بیماری تب مالت در شهرستان تکاب اشاره کرد و گفت مداخله سیستم بهداشتی در این طرح فقط می تواند 25 درصد موارد بیماری را کاهش دهدو 75 درصد به همکاری خود مردم و سایر ارگانها وابسته است.

قهرمان زاده  میزان بروز بیماری تب مالت در کشور را 20 در صد هزار نفر جمعیت عنوان کرد و گفت این میزان در استان 43 درصد و در شهرستان تکاب 160 در صد هزار نفر جمعیت می باشد و این یک زنگ خطری برای شهرستان  که باید فرمانداری تکاب با همکاری شبکه بهداشت ودرمان و تعامل سایر ادارات این میزان را نسبت به شاخص کشوری کاهش دهد.


 حسنی کارشناس امور اجتماعی استانداری اقدامات شبکه بهداشت و درمان را در خصوص طرح سامت قابل قبول و مطلوب ارزیابی کرد و ضمن تشکر از دست اندرکاران اجرای طرح مذکور در شهرستان پیشنهاد داد که جلسات طرح سامت و هرگونه اقدام و فعالیت در این زمینه حتما با محوریت فرمانداری شهرستان انجام شود.

 حسنی صدور پروانه برای واحدهای دامداری سنتی از طرف جهاد کشاورزی در منطقه را ملزم به بهینه سازی محیط کارگاهی در راستای پیشگیری از بروز مشکلات و بیماری از جمله بیماری تب مالت دانست  و توجه بیشتر شبکه دامپزشکی شهرستان به آمار بخش خصوصی را خواستار شد   .

در ادامه ادارات دخیل در طرح سامت اقدامات خود را در این زمینه ارائه و به بیان دیدگاهها در جهت کاهش موارد این بیماری در منطقه پرداختند.

 


١٥:٠٩ - سه شنبه ١٦ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٦٧٤١    /    تعداد نمایش : ١٩٠خروج